Jak sprowadzić samochód z Wielkiej Brytanii do Szczecina? To musisz wiedzieć!

Planujesz zakup samochodu z Wielkiej Brytanii? Musisz wiedzieć, jak się do tego zabrać, aby mieć pewność, że będziesz zadowolony z takiej decyzji. W związku z Brexitem sprowadzenie auta ze Zjednoczonego Królestwa stało się bowiem nieco trudniejsze. Przekonaj się, jakich formalności musisz dopełnić, aby w pełni cieszyć się swoim nowym samochodem.

Sprawdź historię wybranego samochodu

Najpopularniejszym sposobem na znalezienie wymarzonego samochodu w Wielkiej Brytanii jest przeglądanie ofert dostępnych w Internecie. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwoli Ci szybko porównać między sobą auta oraz wybrać najlepszą propozycję.

Pamiętaj! W Wielkiej Brytanii marka Opel działa pod nazwą Vauxhall.

Gdy znajdziesz już samochód, który spełnia Twoje oczekiwania, musisz zadbać o sprawdzenie jego historii. Dzięki temu dowiesz się nieco więcej na jego temat. W przypadku aut z Wielkiej Brytanii możesz to zrobić już podczas przeglądania ofert. Sprzedawcy podają bowiem w anonsach numery rejestracyjne. Aby zweryfikować historię, możesz skorzystać z trzech serwisów, które znajdziesz pod adresami:

  • https://www.check-mot.service.gov.uk/ – darmowa strona, która umożliwia sprawdzenie m.in. ważności badania technicznego,
  • https://hpicheck.com/ – płatny serwis umożliwiający weryfikację, czy konkretne auto brało udział w wypadku lub kolizji,
  • https://vehicleenquiry.service.gov.uk/ – strona, na której sprawdzisz, czy samochód ma uregulowany podatek drogowy.

Dzięki informacjom zawartym w powyższych serwisach przekonasz się, czy warto inwestować w wybrany pojazd i sprowadzić go do Polski.

Jak sprowadzić auto z Wielkiej Brytanii?

Zanim podpiszesz umowę z dotychczasowym sprzedawcą, musisz sprawdzić, czy samochód ma ważną polisę OC, opłacony podatek drogowy, a także aktualne badanie techniczne (MOT). Jeśli wszystko się zgadza, to od sprzedawcy powinieneś otrzymać fakturę lub umowę kupna-sprzedaży. Jest to dokument, który musisz zachować, gdyż będzie Ci on potrzebny do zarejestrowania auta. Niezbędne jest także wypełnienie sekcji C(4) w dowodzie rejestracyjnym oraz wysłanie pisma do DVLA, który jest brytyjskim odpowiednikiem polskiego wydziału komunikacji.

Możesz sprowadzić swój nowy samochód z Wielkiej Brytanii do Polski na dwa sposoby: przyjechać nim na kołach lub przywieźć go na lawecie. Drugie rozwiązanie jest z pewnością wygodniejsze, ale i bardziej kosztowne. Przyjazd autem do kraju jest możliwy, gdy ma on ważne OC i badania techniczne oraz opłacony podatek.

Rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii – jak przebiega?

Rejestracja jest niezbędna do tego, abyś mógł legalnie poruszać się po drogach. Musisz to zrobić w ciągu 30 dni od chwili sprowadzenia auta do kraju. Cała procedura stała się nieco bardziej skomplikowana po Brexicie i jest taka sama, jak dla samochodów sprowadzanych spoza Unii Europejskiej.

Przygotowanie do rejestracji pojazdu musisz zacząć od przetłumaczenia dokumentów. Dotyczy to przede wszystkim umowy kupna-sprzedaży oraz dowodu rejestracyjnego.

Pamiętaj! Nie musisz tłumaczyć dowodu, gdy samochód został zarejestrowany w Wielkiej Brytanii przed 31 grudnia 2020 roku.

Kolejnym krokiem jest uiszczenie wszystkich niezbędnych opłat. Zalicza się do nich:

  • akcyzę – jej wysokość zależy od wartości pojazdu, a także pojemności i typu silnika,
  • VAT – jest to podatek opłacany w kraju, w którym auto po raz pierwszy przekroczy granicę Unii Europejskiej,
  • cło – w niektórych przypadkach samochody są zwolnione z tej opłaty, ale trzeba to dokładnie sprawdzić w urzędzie celnym.

Sprowadzając samochód z Wielkiej Brytanii, nie ominą Cię także zmiany w konstrukcji auta, takie jak m.in. odpowiednie ustawienie przednich lamp i świateł przeciwmgielnych. A co z kierownicą, która w pojazdach w Zjednoczonym Królestwie znajduje się po prawej stronie?

Nie musisz jej przerabiać, jeśli Twój samochód został zarejestrowany w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy przed 31 grudnia 2020 roku. Gdy dokonasz niezbędnych zmian konstrukcyjnych, musisz zgłosić się na badanie techniczne.

Po dopełnieniu wszelkich formalności należy zarejestrować auto w wydziale komunikacji. Jest do tego niezbędny wniosek oraz dokumenty, takie jak m.in. dowód rejestracyjny, umowa kupna-sprzedaży lub faktura oraz potwierdzenie uiszczenia wszystkich opłat.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie samochodu z Wielkiej Brytanii?

Najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu musisz kupić OC. Jest to obowiązkowa polisa, dlatego jej brak wiąże się z konsekwencjami finansowymi. Kup ubezpieczenie OC anglika na rankomat.pl, aby nie przepłacać. W każdym towarzystwie jego zakres jest bowiem taki sam, dlatego nie warto wybierać drogiej polisy, bo nie gwarantuje ona lepszej ochrony. Sprawdź propozycje różnych firm w najlepszej na rynku porównywarce OC/AC rankomat.pl.

Zakup samochodu z Wielkiej Brytanii to dobra propozycja dla osób poszukujących aut w przystępnej cenie oraz dobrym stanie technicznym. Zanim się na to zdecydujesz, sprawdź dokładnie stan techniczny i historię wybranego pojazdu, a także zadbaj o dopełnienie wszelkich formalności. Nie zapomnij także o zakupie obowiązkowego ubezpieczenia OC.