Spadek bezrobocia w województwie Zachodniopomorskim

Województwo zachodniopomorskie w ostatnich miesiącach może poszczycić się spadkową tendencją bezrobocia. Rośnie też liczba ofert pracy w Szczecinie. Jeśli mieszkasz w tym mieście, zobacz, gdzie najłatwiej znajdziesz pracę.

Czy pandemia mocno wstrząsnęła rynkiem pracy w Szczecinie?

Pierwsze miesiące pandemii i związanych z nią obostrzeń, także w gospodarce, niestety w wielu miejscach w Polsce przyniosły negatywne skutki w postaci wzrostu bezrobocia. Nie inaczej było w Szczecinie. W marcu 2020 stopa bezrobocia wynosiła tu 2,7%, ale już pod koniec roku gwałtownie skoczyła do 3,9%.

Zatrzymajmy się na chwilę na drugim, trzecim i czwartym kwartale 2020 roku. W tym czasie stopa bezrobocia w stolicy województwa zachodniopomorskiego powoli, aczkolwiek sukcesywnie rosła. Trend ten wywoływał duże zaniepokojenie wśród bezrobotnych bezskutecznie poszukujących pracy, aczkolwiek trzeba powiedzieć, że bezrobocie utrzymywało się na bardzo niskim poziomie.

Styczeń 2021 przyniósł nieznaczną podwyżkę stopy bezrobocia do 4,1%, ale trzeba tu powiedzieć wyraźnie, że na tym miesiącu tendencja zwyżkowa się zakończyła. Kolejne trzy miesiące nie przyniosły żadnych zmian, ale już w maju 2021 stopa bezrobocia obliczona dla Szczecina po raz pierwszy spadła i wyniosła 4,0%. W czerwcu było to 3,9 a w lipcu 3,8%.

Mamy tu więc bardzo optymistyczną tendencję zniżkową, co przy wzroście ofert pracy w Szczecinie i całym województwie trzeba uznać za dobry prognostyk. Prawdopodobnie w kolejnych miesiącach tendencja ta utrzyma się i bezrobocie będzie malało przynajmniej tak długo, aż osiągnie poziom sprzed pandemii.

Jak szukać pracy w Szczecinie?

Efektywne poszukiwania pracy najlepiej prowadzić w internecie. Można to robić na wiele sposobów. Bardzo popularne są grupy w mediach społecznościowych skupiające zarówno poszukujących pracy, jak i ich potencjalnych pracodawców. Dołączenie do jednej lub kilku takich grup pozwoli znacząco zwiększyć szanse na zatrudnienie.

Innym bardzo skutecznym sposobem jest przeglądanie portali z ofertami pracy. Przykładowo na portalu GoWork można znaleźć oferty pracy w Szczecinie, ale też w innych miastach i małych miejscowościach. Warto też ustawić filtrowanie według specjalizacji. Niektóre branże dopuszczają pracę zdalną, więc nie ma sensu się ograniczać.

Specjaliści z różnych dziedzin mogą nie tylko szukać pracy, ale i dać się znaleźć potencjalnym pracodawcom. W tym celu warto założyć konto na jednym lub kilku portalach rekrutacyjnych.

Tych pracowników poszukuje się w Szczecinie najintensywniej

W Szczecinie, podobnie jak w innych częściach kraju, prężnie rozwija się branża budowlana, stąd poszukiwani są budowlańcy różnej maści, od pomocników murarzy poczynając, na inżynierach kończąc. Nie brakuje też ofert dla specjalistów od obsługi maszyn budowalnych.

Także branża spedycyjna w Szczecinie i całym województwie zachodniopomorskim ma problem z obsadzeniem wakatów. Poszukiwani są zarówno kierowcy samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Ci ostatni zarobią więcej, jeśli będą mieli dodatkowo uprawnienia do ciągnięcia przyczep oraz zechcą pracować na trasach międzynarodowych, także w weekendy i święta.

W mieście poszukiwani są także sprzedawcy, przedstawiciele handlowi, doradcy klienta oraz pracownicy szeroko pojętej branży IT.