Jak odpowietrzyć grzejnik?

Zapowietrzone grzejniki to problem powszechnie znany, który spotkał każdego z nas. Jedni załamują ręce nie wiedząc co robić, inni dzwonią po fachowca a jeszcze inni próbują rozwiązać problem sami. Niezależnie do której grupy należysz chcemy pokazać Ci, że odpowietrzanie grzejników to nic trudnego oraz jak zrobić to prawidłowo tak, aby nie doprowadzić do większej awarii.

Dlaczego grzejniki się zapowietrzają?

Powodów, przez które grzejniki się zapowietrzają jest kilka. Już przy montażu przed napełnieniem nowego grzejnika wodą znajduje się w nim powietrze, którego nie da się w stu procentach usunąć co w przyszłości może doprowadzić do zapowietrzenia. Kolejnymi powodami są nieprawidłowe napełnienie instalacji wodą, przenikanie pęcherzy i mikro pęcherzy powietrza z wody, nieszczelność elementów instalacji, zasada dyfuzji, czyli przenikanie powietrza przez rury wykonane z tworzywa sztucznego. Pamiętajcie, że zapowietrzanie się grzejników to proces naturalny zachodzący w systemie ogrzewanie i jest spowodowany wadą konstrukcyjną, urządzenia czy instalacji.

Kiedy grzejnik jest zapowietrzony?

Jeżeli grzejnik jest zimny, nierównomiernie nagrzany lub wydaje dziwne i głośne dźwięki np. bulgotanie lub przelewanie się wody możemy śmiało stwierdzić, że jest on zapowietrzony.

Jeżeli zwiększanie temperatury nie daje efektu prawdopodobnie grzejnik jest zapowietrzony

Ile trwa odpowietrzanie grzejnika?

W zależności od rodzaju grzejnika, jaki posiadamy odpowietrzanie może trwać od kilku do kilkunastu minut.

Dlaczego warto odpowietrzyć grzejnik?

Nieodpowietrzony grzejnik niesie za sobą sporo nieprzyjemnych konsekwencji. Zaczynając od dyskomfortu, jaki sprawa niska temperatura i hałas domownikom, przez niewydajność, która generuje większe koszty po powietrze, które doprowadza do korozji oraz licznych uszkodzeń, które oznaczają wysokie koszty naprawy. Jeżeli chcesz uniknąć wszystkich dodatkowych kosztów zalecamy samodzielnie odpowietrzyć grzejniki lub wezwać fachowca.

Co przygotować do odpowietrzenia grzejnika?

Do odpowietrzenia grzejnika na pewno przyda nam się miska lub wiaderko oraz podstawowe narzędzia, takie jak płaski klucz lub śrubokręt. Jeżeli posiadasz odpowietrznik przyda się do niego specjalny klucz do odpowietrznika. Zanim przystąpisz do odpowietrzania zwiększ ciśnienie w grzejniku do 1,2-1,4 atmosfery oraz zakręć zawór. Gdy cały kaloryfer będzie zimny możesz zaczynać.

Do odpowietrzania użyj miski, wiaderko bądź szmatki

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Odpowietrzanie różnych grzejników jest do siebie podobne. Różnią się detalami, które decydują o metodzie, jaka powinna być zastosowana. Najbardziej znaczący jest odpowietrznik i to czy jest on zamontowany do waszego grzejnika. Wyróżniamy dwa rodzaje odpowietrznika – ręczny i automatyczny. Możecie się domyśleć, że automatyczny odpowietrznik nie wymaga naszego działania i sam odpowietrza grzejnik poprzez samodzielne otwieranie i zamykanie zaworu. Zacznijmy więc odpowietrzanie krok po kroku.

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny?

Po pierwsze powinniśmy zamknąć zawór tak, aby nie napływała woda, po drugie przekręcamy gałkę termostatyczną na 0, po trzecie ustaw miskę lub wiaderko na wysokości wlotu wody do grzejnika, po czwarte używając wymienionych narzędzi odkręcaj powoli śrubę, po piąte gdy syczenie ustanie a zacznie lecieć woda zakręć śrubę. Należy uważać przy odkręcaniu śruby, aby nie ochlapać podłogi i ściany.

Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy?

Mając grzejnik aluminiowy z ręcznym odpowietrznikiem po pierwsze powinniśmy zamknąć dopływ wody i ustawić głowicę termostatyczną na 0, po drugie ustawić odpowietrznik tak, aby wypływ zaworu był skierowany w dół, po trzecie ustawić miskę lub wiaderko pod wlot wody do grzejnika, po czwarte powoli odkręcać śrubę znajdującą się w białym kołnierzyku, po piąte gdy syczenie ustanie a zacznie lecieć woda zakręć śrubę z powrotem.

Jeżeli Twój aluminiowy grzejnik nie posiada odpowietrznika postępuj zgodnie ze wskazówkami podanymi w „Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny?”.

Jak odpowietrzyć grzejnik płytowy?

Odpowietrzanie grzejnika płytowego dokonuje się na takiej samej zasadzie jak odpowietrzanie grzejnika aluminiowego. Jeśli posiadasz grzejnik płytowy powinieneś skorzystać ze wskazówek podanych w „Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy?”.

Jak odpowietrzyć grzejnik żeberkowy?

Jeżeli posiadasz w domu grzejnik żeberkowy metoda odpowietrzania zależna jest od materiału, z jakiego wykonany jest grzejnik. Jeśli zrobiono go z żeliwa skorzystaj z instrukcji podanej w „Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny?”, natomiast grzejnik żeberkowy zrobiony z aluminium odpowietrza się według wskazówek podanych w „Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy?”.

Dobre ogrzewanie to komfort dla wszystkich domowników

Teraz już wiecie jak odpowietrzyć grzejnik i mamy nadzieję, że poradziliście sobie bez problemu. Jeżeli jednak chcecie całkowicie wykluczyć takie przygody ze swojego życia polecamy elektryczne ogrzewanie podłogowe, które na pewno nie będzie wymagało od was takiej interwencji. Na naszej stronie internetowej https://ewol-ogrzewanie.pl znajdziecie potrzebne informacje, aby zastanowić się i przeanalizować wszystkie za i przeciw. Bardzo chętnie zajmiemy się waszym zleceniem.

EWOL Ewelina Wołyńska

ul. Pod Lasem 7

72-004 Tarnowo

Tel. 508 303 865