dentysta

Do dentysty z dzieckiem – jak pomóc dziecku?

Rodzice zawsze martwią się o zdrowie zębów swoich dzieci. Chcą wiedzieć, jak często powinni zabierać dzieci do dentysty. Dla dzieci jest to mocno stresująca sytuacja, gdyż większość z nich nie lubi wizyt u stomatologa. Jak pomóc swojemu dziecku? Jak radzić sobie ze stresem wywołanym wizytą z dzieckiem w gabinecie dentystycznym?

Jak często do dentysty z dzieckiem?

Ważne jest, aby rodzice zabierali dzieci do dentysty najlepiej dwa razy w roku, a w razie potrzeby częściej. Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie, jak często zabierać dziecko do stomatologa. Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Jest kilka czynników, które decydują o tym, jak często powinieneś odwiedzać dentystę z dzieckiem.

Pierwsza rzecz to wiek Twojego dziecka, ponieważ dzieci częściej chodzą do dentysty niż dorośli. Powinnaś odwiedzać dentystę z dzieckiem co najmniej raz w roku, począwszy od ukończenia przez nie szóstego miesiąca życia, a następnie co sześć miesięcy, aż do ukończenia 18 roku życia.

Drugim czynnikiem jest to, czy Twoje dziecko miało w przeszłości jakiekolwiek problemy z zębami, takie jak próchnica lub zapalenie dziąseł. Jeśli mieli już takie schorzenia, powinieneś odwiedzać ich częściej, niż gdyby nie mieli wcześniej żadnych problemów z zębami.

Dlaczego dzieci boją się dentysty?

Dzieci boją się dentysty, ponieważ mają błędne przekonanie, że pójście do dentysty zaszkodzi im. Postrzeganie bólu przez dzieci jest również inne niż u dorosłych. Myślą, że ból jest zawsze gorszy niż jest w rzeczywistości, a to prowadzi do większego strachu.

Dentysta ma w swoim gabinecie różne narzędzia, które mogą sprawić, że dzieci będą myśleć, że wizyta u dentysty może być bardziej bolesna. Na przykład niektóre dzieci mogą bać się igieł i innych narzędzi dentystycznych, takich jak wiertarki, skrobaczki i kilofy.

Dzieci boją się dentysty, ponieważ otrzymały wiele informacji od rodziców i społeczeństwa, a także od rówieśników, którzy mogli w przedszkolu lub szkole straszyć dentystą.

Warto zadbać o uzębienie dzieci od najmłodszych lat. Przeczytaj o tym jak dieta wpływa na zęby dziecka.